Po sześciu latach istnienia Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej rozpoczęło swoją działalność Gimnazjum Katedralne.

Jest to publiczna szkoła katolicka o charakterze artystycznym.
Można w niej kontynuować edukację rozpoczętą w szkole muzycznej I st. Uczniowie uczą się gry na instrumencie i uczestniczą w pracach Poznańskiego Chóru Katedralnego i Dziewczęcego Chóru Szkoły Katedralnej.

Gimnazjum jest szkołą kameralną. Na każdym poziomie edukacji jest jedna klasa licząca 16 uczniów.

Szczególną uwagę w pracy z młodzieżą zwracamy na aspekt wychowawczy. podstawą jest troska o prawidłowy rozwój psychofizyczny wynikający z chrześcijańskiego systemu wartości.

Pierwszym dyrektorem szkoły została mianowana pani Bożenna Sadkowska.